Hírek
2020. December 21. 17:01, hétfő | Életmód
A kávé egyenlő a boldogsággal?

A kávét rendszeresen fogyasztók kevésbé hajlamosak a depresszióra, derül ki több egymástól független tudományos kísérletből.
Sokak számára a reggeli kávé egyfajta lökést ad a nap megkezdéséhez, így már a saját magunk által kialakított hatása is értékes lehet. Ennél azonban többre képes: segít megelőzni a depresszió kialakulását.
A 2020-as év nem éppen a történelem legkellemesebb éveként vonul be a köztudatba, a depresszió és a szorongás rengeteg embert érintett idén, a rossz hírek és az aggódás pedig mindenkire rányomja a bélyeget. Mit tehetünk azért, hogy megmaradjon a jó hangulatunk? Egy amerikai kutatás jó hírrel szolgált a kávé szerelmesei számára.
A kávé lesz a megmentőnk?
A Harvard Egyetem professzora, Dr. Alan Leviton kutatásai alapján a világ egyik legkedveltebb itala, a kávé nem csak a reggeli lendületet adja meg, hanem csökkenti a depresszió kialakulásának esélyét is. A független kutatás több, mint 300.000 ember bevonásával készült, és az eredményei alapján a legjobb hatást körülbelül napi 2 és fél csésze kávéval érhetjük el. Akik nem fogyasztottak kávét, vagy ennél kevesebbet ittak, nagyobb arányban mutattak depresszióra utaló tüneteket.
Miért is hangulatjavító dolog a „kaffé”?
Dr. Levinton szerint több olyan faktor is van, ami közrejátszhat a kávé hangulatjavító hatásában.
Első ilyen tulajdonságként mindenképp az antioxidánsok jelenlétét jelölte meg. A depressziósok esetében tudvalévő, hogy az antioxidánsok és a szabadgyökök aránya szinte mindig borul és az utóbbiak kerülnek túlsúlyba. Ezt nevezi az orvostudomány oxidatív stressznek, amely a szervezet más részein is hatalmas károkat képes okozni. A kávé lényegében egyensúlyba hozza az antioxidánsokat és a szabadgyököket.
A második, nagyon fontos faktor a kávé gyulladáscsökkentő hatása. Jogos a kérdés: hogyan függ össze a gyulladás és a rossz kedv? Egy másik kísérlet bizonyította, hogy a súlyosabb depresszió és az önpusztító gondolatok gyakorisága egyenesen arányos magasabb gyulladás szinttel.
Természetesen nem feledkezhetünk meg a koffeinről sem. A kávé harmadik tulajdonsága közvetett módon javítja az ember hangulatát, ugyanis minél többet fogyasztunk belőle, annál magasabb lesz a vér adenozin tartalma. A vérben található adenozin szintje pedig egyértelmű összefüggést mutat a hangulatunkkal: minél depressziósabb valaki, annál alacsonyabb vérében az adenozin szintje.
A kávéban ráadásul olyan anyagok is vannak, amik az emésztés során rövid láncú zsírsavakká vagy más metabolitokká alakulnak. Ezek az anyagcsere során termelődő anyagok elősegítik a jó hangulatért és felelős szerotonin, dopamin vagy a nyugodt alváshoz szükséges GABA termelődését.
Kávéfőzésre fel!
Nem csodálkoznánk, ha a kedves olvasó most azonnal felállna, és készítene egy csésze ínycsiklandozó, gőzölgő feketét. Igazi kávérajongóknak pedig egy ennél is izgalmasabb ajánlatunk van: érdemes ellátogatniuk egy igazi barista tanfolyamra, ahol megtanulhatják, hogyan lehet elkészíteni a tökéletes kávét!
Ezek érdekelhetnek még
2025. Április 15. 11:03, kedd | Sport
NBA: Lezárult az alapszakasz, kezdődhet a rájátszás
A Denver, a Los Angeles Clippers és a Minnesota kosárlabdázói az NBA alapszakaszának utolsó játéknapján szereztek közvetlen rájátszást érő helyet.
2025. Április 15. 10:34, kedd | Világ
Witkoff: Putyin nyitott a tartós békére Ukrajnában
Az ukrajnai béketeremtés Donald Trump amerikai elnök egyik fő prioritása.
2025. Április 11. 14:47, péntek | Kzélet
PS: E. Tomáš túlárazott projektekre akarja fordítani a második nyugdíjpillért
Én személy szerint egy eurót sem tennék a megtakarításaimból olyanok projektjeibe, akiknek olyan szánalmas múltjuk van az autópálya- és bérlakásépítésben, mint Robert Fico kormányainak - mondta Ódor.
2025. Április 11. 14:03, péntek | Kzélet
Az Állategészségügyi Hivatal elrendelte az alistáli szarvasmarhatelep állományának leölését
Az alistáli gazdaságban végzett járványügyi vizsgálat gyakori kapcsolatot tárt fel a fertőzött dercsikai marhateleppel.