2024. november 24, vasárnap - Emma

Hírek

2022. Október 20. 01:00, csütörtök | Világ
Forrás: Reuters / Canva

Az oroszoknak eladott kínai mikrocsipek negyven százaléka selejt

Az oroszoknak eladott kínai mikrocsipek negyven százaléka selejt

Egyre gyakoribb eset, hogy rossz minőségű, ill. egyáltalán nem működő mikrocsipekkel lepik el az orosz cégeket kínai beszállítóik mondván, úgysem tudnak mástól venni.

Az orosz-ukrán háború miatt hozott szankcióknak köszönhetően Moszkva számára egyre nagyobb problémát jelent a mikrochipek beszerzése. Az egyik megoldást a saját félvezetőipar kiépítése jelenti, de Oroszország egyrészt nem tud lépést tartani a területen a technológiai fejlődéssel, másrészt hiányzik a chipek minőség-ellenőrzéséhez szükséges tudás is. A Kommerszant orosz napilap arról számolt be, hogy a komponensek esetében egyre nagyobb a meghibásodási arány. Ez részben arra vezethető vissza, hogy az orosz vállalatok kétes csatornákon keresztül szerzik be az alkatrészeket, például a chipeket. A kerülő úton megvásárolt lapkák akár 40 százaléka is hibás lehet vagy nagyon rövid időn belül az elektronikai hulladékok közé kerül.

Az oroszoknak így maradt a rossz minőségű kínai alkatrész, ugyanis az Ukrajna ellen indított háborújuk miatt a legtöbb chipgyártó megszakította üzleti kapcsolatait Putyinékkal. A gyártók között óriáscégek is vannak, mint a Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) és a United Microelectronics Corporation (UMC). Bár az Oroszország és Kína közötti kereskedelmi kapcsolatokban nincsenek fennakadások, de az amerikai szankciók miatt a kínai félvezetőipar is szenved és a kereskedelmi korlátozások következtében hatalmas károkat szenved el. Súlyosbítja a helyzetet, hogy az orosz chipgyártás kiépítésére és beindítására vonatkozó orosz tervek egyelőre nem valósultak meg.

Bár Oroszország azt állította, hogy 2030-ig 3,2 billió rubelt akar befektetni a saját félvezetőiparába, a kihívásoknak valószínűleg nem tud megfelelni. Az orosz ipar idén 90 nanométeres technológiával akarja megkezdeni a gyártást, ami a 2003-as technológiai szintnek felel meg. Oroszország 2030-ra 28 nanométeres chipeket akar gyártani, amely jó egy évtizeddel elmarad a jelenlegi legmodernebb, 3 nanométeres technikától.

Ezek érdekelhetnek még

2024. November 19. 13:51, kedd | Világ

Putyin új nukleáris doktrínát hagyott jóvá

A doktrína szerint Moszkva fenntartja a jogot, hogy egy nagyszabású támadás esetén fontolóra vegye a nukleáris fegyverek alkalmazását.

2024. November 07. 14:15, csütörtök | Világ

Az EU nagykövetei szerint lehetséges, hogy a Trump-kormány megemeli a vámokat

A jelenlegi bizottsági tagok hivatali ideje lejár, az újonnan kinevezett jelöltek pedig az Európai Parlament (EP) jóváhagyására várnak.

2024. Október 30. 14:01, szerda | Világ

Ezen a napon: Október 30.

Ezen a napon rovatunk mai epizódjában ismét bemutatunk néhány jeles eseményt, amelyek ezen a napon történtek a történelemben.

2024. Október 07. 17:16, hétfő | Világ

Fico: Szlovákia feltétel nélkül támogatja Ukrajna csatlakozását az Európai Unióhoz

Ugyanakkor Fico szerint Szlovákia részt fog venni minden olyan békekonferencián, amelynek célja az Ukrajna és Oroszország közötti háború befejezése.