Hírek
2021. Március 24. 14:20, szerda |
Életmód
Forrás: Életmód
Gyógyszer vs. Víz – próbáljuk ki az ivókúrát!
Mint tudjuk, a víz az élet és az egészségünk alapja és forrása. Testünk kétharmadát a víz alkotja, e nélkül a vegyület nélkül nem is létezhetnénk.
Kevesen tudatosítjuk azonban, hogy a folyadékpótlás mennyire fontos, a víz és az ivás gyógyító hatása pedig akár sokkal erőteljesebben is érvényesülhet, ha odafigyelünk. Szlovákiában jó a víz minősége, így alkalmas helyen élünk egy ivókúra kipróbálására, de mielőtt bármibe belekezdünk, konzultáljunk orvosunkkal.
A víz világnapja
Az ENSZ 1993-ban március 22-ét jelölte ki a Víz Világnapjának. Hogy gondolkodásunk középpontjába kerüljön a víz, ez a kora tavaszi nap minden évben más és más nézőpontból hívja fel figyelmünket a víz alapvető szerepére. Ebben az évben az esemény szlogenje: Vizet mindenkinek! Ez a jelszó pontosan érzékelteti, milyen nagy kihívás ma a világban, hogy minden egyes ember számára elérhető legyen a víz.
A napi optimális folyadékmennyiség bevitele a szervezet számára létfontosságú, ami többféle módon szolgálhatja testi lelki egészségünket. Az úszás, vízitorna, aquafitnesz például igen sokrétűen fejti ki pozitív egészségügyi hatását az emberi szervezetre, míg a gyógyvizek – ülve benne vagy elfogyasztva azt – kémiai úton hatnak betegségek esetén. Hazánkban 274 minősített ásványvíz és 270 minősített gyógyvíz található, így minden feltétel adott ahhoz, hogy mesterséges segédanyagok, gyógyszerek nélkül is egészséges, teljes életet éljünk. A természetes gyógytényezők a vegyszermentes gyógyuláshoz járulnak hozzá.
Gyomorra, vesére, anyagcserére
A minősített gyógyvizek – mivel az ásványi anyagok széles skálája található bennük – kedvezően hatnak a szervezetre. Ezen vizek közül jó néhány, leginkább az ún. keserűvizek, a glaubersós valamint a kénes gyógyvizek belső használatra, azaz ivókúrára is alkalmazhatóak. A víz összetétele meghatározza, hogy milyen betegségek kezelésére ajánlott, de elmondható, hogy többek között ezeknek a fennállása esetén írják elő: gyomor-és bélrendszeri betegségek, a vese megbetegedései valamint bizonyos anyagcserezavarok. A kénes vizek például étkezés után fogyasztva az emésztőszervrendszerre vannak jótékony hatással. Érdekesség, hogy a gyógyvizek eredményes alkalmazása emésztőszervi betegségek esetén több mint száz éves múltra tekint vissza. Az egyes vízfajták enyhülést hozhatnak többek között a gyomorhurutra, a gyomorsavtúltengésre, a vesemedence és a húgyutak gyulladásaira, a vesekőbetegségre, a nők változókori panaszainak enyhítésére, de javíthatnak a légzőszervek idült hurutjain és elősegíthetik az epeürülést is továbbá segíthetnek megelőzni a korai öregedést.
Az ivókúra mint rituálé
Egy átlagos ivókúra időtartama kb. 2-4 hét, de akár két hónapig is eltarthat, és nagyon szigorú szabályai vannak. Kizárólag orvosi felügyelet mellett lehet belevágni! A kúra idején az előírt mennyiségű gyógyvizet naponta, kis adagokban kortyolgatva, általában étkezés előtt kell elfogyasztani. Már önmagában az is jótékony hatású, ha a kúra alatt a megszokottnál több folyadékot viszünk be a szervezetünkbe – az ivókúra szabályai szerint (testsúlykilogrammonként 15 ml-t célszerű fogyasztani) egy 70 kg-os ember esetében ez több mint napi 1 liter plusz gyógyvizet jelent. Sokan a víz fogyasztását már-már rituálé szinten végzik: ellazult állapotban, nyugodtan, kapkodás nélkül. Az ivókúra ideje alatt lehetőség szerint mellőzni kell az alkoholfogyasztást és a dohányzást.
Csak a kezelőorvos utasítására
Vannak olyan esetek, amikor ellenjavallt a gyógyvíz fogyasztása, ilyen lehet például az akut bélgyulladás, Crohn betegség, májgyulladás, elégtelen veseműködés. Ritkán ugyan, de előfordulhat, hogy az ivókúra kezdetén a panaszok átmenetileg fokozódnak, az illető rosszabbul érzi magát, mint a kúra előtt. Általános rosszullét, rossz közérzet, fáradékonyság, étvágytalanság, hangulatingadozás is felléphet, ám ezek a tünetek csak néhány napig tartanak. A fentiek miatt is nagyon fontos, hogy saját szakállunkra ne kezdjünk ivókúrába, mindig konzultáljunk a kezelőorvosunkkal.
Szerte az országban találhatunk gyógyvizet
Szlovákiában több helyen is találhatunk gyógyvizet, a nyugati országrészben elsősorban Pöstyén és Gyűgy (Dudince) emelkedik ki a termálfürdők sorából. Érdekesség, hogy sok gyógyvíz idővel elveszíti gyógyító hatását, ezért azokat főként a forrásnál lehet eredményesen használni – ezért is található a gyógyfürdőknél ivókút, amelyekhez higiéniai okokból nem szabad kézzel hozzáérni, csak alátartani a poharat. A palackozott gyógyvizek bontás előtt természetesen hosszú ideig megtartják gyógyhatásukat. Felbontás után két napon belül meg kell inni ezeket.
Balneológia
Viszonylag fiatal tudományág, a gyógyvizek szervezetre gyakorolt hatásával foglalkozik. Magában foglalja nemcsak a gyógyvizes kezeléseket, de a gyógytornát, a szénsavas fürdőket, az iszapkezeléseket, az inhalálást és a különböző ivókúrákat is.
Ezek érdekelhetnek még
2024. Október 31. 13:49, csütörtök | Életmód
Szakértők: A madárinfluenza lakosságra való átterjedésének kockázata alacsony
Az emberre való átvitel a fertőzött, beteg madarakkal, azok ürülékével, fertőzött vérrel és szervekkel való szoros érintkezés útján történik.
2024. November 19. 14:20, kedd | Kzélet
Tomáš: Történelmi minimumot ért el a munkanélküliség októberben
A munkaügyi miniszter rámutatott, hogy az egyik fontos projekt, amelyet Juttatás helyett Munka néven neveztek el, ezen a héten kerül véleményezésre, hatálybalépése már 2025 közepén várható.
2024. November 19. 13:51, kedd | Világ
Putyin új nukleáris doktrínát hagyott jóvá
A doktrína szerint Moszkva fenntartja a jogot, hogy egy nagyszabású támadás esetén fontolóra vegye a nukleáris fegyverek alkalmazását.
2024. November 18. 14:41, hétfő | Sport
ATP: Sinner, Zverev és Fritz pályára lépnek Münchenben
A regnáló világelső először vesz részt az 1899-ben először megrendezett eseményen, amelyre jövőre április 14. és 20. között kerül sor.