Hírek
2023. Február 17. 13:00, péntek |
Életmód
Forrás: webbeteg.hu
Mire jó probiotikum?
A szervezet tele van jó és rossz baktériumokkal, amelyeknek az egyensúlyban tartása kulcsfontosságú az egészségünkhöz.
A probiotikumok olyan élő mikroorganizmusok (baktériumok vagy élesztők), amelyek a beleinkben élnek és számos pozitív hatást gyakorolnak a bélflóra egészségére. Segítenek megőrizni az egészséges baktériumok egyensúlyát a bélben, támogatják az emésztést és csökkenthetik a különböző betegségek kockázatát. Rendszeres fogyasztásuk segíthet megelőzni és kezelni a különböző bélproblémákat, például a puffadást, a hasmenést, az irritábilis bél szindrómát, valamint segíthetnek csökkenteni a koleszterinszintet és a vérnyomást is.
Az egyik legismertebb probiotikum a Lactobacillus acidophilus, amely megtalálható az élőflórás joghurtban és más tejtermékekben. A Bifidobacterium is egy fontos probiotikum, amely szintén megtalálható bizonyos élelmiszerekben. A probiotikumok számos formában elérhetők, beleértve az élőflórás joghurtot, a probiotikus italokat, a táplálékkiegészítőket és kapszulákat. Fontos azonban megjegyezni, hogy nem minden probiotikum egyformán hatékony, illetve egyes probiotikumok hatása eltérő lehet az egyének között.
Ha bakteriális fertőzés miatt antibiotikumot szedünk, gyakran a bélben lévő egészséges baktériumok is elpusztulnak vagy károsodnak, hiszen a gyógyszer nem válogat a jó és a rossz baktériumok között. Az antibiotikum szedésének időtartama alatt és az azt követő egy héten keresztül kiváltképpen ajánlott a probiotikumok fogyasztása annak érdekében, hogy a szervezetünkben lévő egészséges baktériumokat támogassuk és pótoljuk.
Mikor szedhetjük még?
- gyulladásos bélbetegségek kiegészítő terápiájaként
- felső légúti allergiás megbetegedések során
- ekcémában szenvedő betegeken végzett tanulmányban a probiotikumok szedését követő hat héttel a tünetek javulását észlelték.
- utazás előtt - a megváltozott környezeti körülmények, eddig számunkra ismeretlen fűszerek használata, az utazás okozta stresszhelyzet is károsíthatja a bélflóránkat
- a probiotikumok alkalmasak a hüvely normál flórájának helyreállítására és fenntartására is
De akkor mi a helyzet a prebiotikummal?
A prebiotikumok olyan rostok és egyéb anyagok, amelyek a bélben élő hasznos baktériumok tápanyagforrásai, azok növekedéséhez és szaporodásához szükségesek. Elsősorban olyan élelmiszerek tartalmazzák, mint a banán, a hagyma, a fokhagyma, a spenót, a paradicsom és az articsóka. A prebiotikumok javítják a bélmozgást, csökkenthetik a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát, valamint segíthetnek a cukorbetegség és az elhízás kezelésében is.
A prebiotikumokat és a probiotikumokat gyakran együtt emlegetik, hiszen a kettő kiegészíti egymást. A prebiotikumok elősegítik a probiotikumok hatékonyabb működését, mivel tápanyagot biztosítanak a hasznos baktériumoknak. Együttes fogyasztásuk elősegítheti az egészséges bélflóra fenntartását és javítását. Érdemes odafigyelni az étrendre, és olyan élelmiszereket fogyasztani, amelyek gazdagok ezekben a fontos tápanyagokban.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Április 15. 11:03, kedd | Sport
NBA: Lezárult az alapszakasz, kezdődhet a rájátszás
A Denver, a Los Angeles Clippers és a Minnesota kosárlabdázói az NBA alapszakaszának utolsó játéknapján szereztek közvetlen rájátszást érő helyet.
2025. Április 15. 10:34, kedd | Világ
Witkoff: Putyin nyitott a tartós békére Ukrajnában
Az ukrajnai béketeremtés Donald Trump amerikai elnök egyik fő prioritása.
2025. Április 11. 14:47, péntek | K�zélet
PS: E. Tomáš túlárazott projektekre akarja fordítani a második nyugdíjpillért
Én személy szerint egy eurót sem tennék a megtakarításaimból olyanok projektjeibe, akiknek olyan szánalmas múltjuk van az autópálya- és bérlakásépítésben, mint Robert Fico kormányainak - mondta Ódor.
2025. Április 11. 14:03, péntek | K�zélet
Az Állategészségügyi Hivatal elrendelte az alistáli szarvasmarhatelep állományának leölését
Az alistáli gazdaságban végzett járványügyi vizsgálat gyakori kapcsolatot tárt fel a fertőzött dercsikai marhateleppel.