2024. szeptember 8, vasárnap - Mária

Hírek

2024. Július 15. 09:48, hétfő | Sport
Forrás: teraz.sk

Spanyolország 2-1-re legyőzte Angliát, ezzel megszerezte negyedik Európa-bajnoki címét

A spanyolok magabiztos játékkal, pontvesztés nélkül zárták a kontinensviadalt, megszerezve a rekordot jelentő negyedik EB-címet.

A spanyol labdarúgók negyedik Európa-bajnoki címüket szerezték meg, és ezzel a történelmi rangsor élére álltak. A vasárnapi döntőben, a berlini Olimpiai Stadionban, 2-1-re legyőzték Angliát Nico Williams 47. és Mikel Oyarzabal 86. percben szerzett góljainak köszönhetően. Cole Palmer szerezte az angolok egyenlítő gólját a 73. percben. A spanyolok korábban 1964-ben, 2008-ban és 2012-ben hódították el a Henri Delaunay-trófeát.

A "La Furia Roja" így az elmúlt öt kontinensviadalból hármat bajnoki címre tudott váltani. Az angolok sorozatban másodszor jutottak be a döntőbe. Három évvel ezelőtt csak büntetőpárbaj után kaptak ki az olaszoktól.

Döntő /Olimpiai Stadion, Berlin/:

Spanyolország - Anglia 2:1 (0:0)

Gólok: 47. Williams, 86. Oyarzabal - 73. Palmer. Játékvezetők: Letexier - Mugnier, Rahmouni (Fr.), Sárga lap: Olmo - Kane, Stones, Watkins, 71.000 néző.

Spanyolország: Simon - Carvajal, Le Normand (83. Nacho), Laporte, Cucurella - Rodri (46. Zubimendi), Ruiz - Yamal (89. Merino), Olmo, N. Williams - Morata (68. Oyarzabal).

Anglia: Pickford - Walker, Stones, Guehi - Saka, Mainoo (70. Palmer), Rice, Shaw - Foden (89. Toney), Bellingham - Kane (61. Watkins)

Ivan Schranz szlovák labdarúgó nyerte a németországi Európa-bajnokság gólkirályának járó Aranycipőt. A 30 éves szélső Harry Kane, Georges Mikautadze, Jamal Musiala, Cody Gakpo és Dani Olmo mellett örülhetett, mivel mindannyian három-három gólt szereztek a tornán.

Az Európai Labdarúgó-Szövetség (UEFA) az Európa-bajnokság előtt úgy döntött, hogy a díj odaítélésének egyetlen kritériuma a lőtt gólok száma lesz, nem veszik figyelembe sem az asszisztokat, sem a játékperceket, mint korábban.

Cristiano Ronaldo 14 góllal vezeti a góllövők örökranglistáját. A harminckilenc éves portugál hat Európa-bajnokságon vett részt, és 2021-ben (5 gól) és 2012-ben (3 gól) is a torna gólkirályai közé tartozott. A francia Michel Platini tartja az egy Európa-bajnokságon szerzett legtöbb gól rekordját - 1984-ben öt mérkőzésen kilencszer talált be.

Az EB-döntők történelmi áttekintése (1960 - 2024)

1960. július 10. Párizs:

Szovjetúnió - Jugoszlávia 2:1 (1:1, 0:1) hosszabbítás után.

Gólok: 49. Metreveli, 113. Ponedjelnik - 41. Galič, 18.000 néző. Bíró: Ellis (angol).

1964. június 21. Madrid:

Spanyolország - Szovjetunió 2:1 (1:1).

Gólok: 7. Pereda, 84. Marcelino - 9. Cusajnov, 115.000 néző. Bíró: K: Holland (angol).

1968. június 6. Róma:

Olaszország - Jugoszlávia 1:1 (1:1, 0:1) hosszabbítás után.

Gólok: 82. Domenghini - 39. Dzajic, 80.000 néző. Bíró: Dienst (Svájc).

1968. június 10., Róma (újrajátszás):

Olaszország - Jugoszlávia 2:0 (2:0)

Gólok: 12. Riva, 31. Anastasi, 60.000 néző. játékvezető: De Mendibil (Spanyolország).

1972. június 18. Brüsszel:

Németország - Szovjetunió 3:0 (1:0).

Gólok: 27. és 58. Gerd Müller, 52. Wimmer, 45 000 néző. játékvezető: Marschall (Ausztria).

1976. június 20. Belgrád:

Csehszlovákia - Németország 2:2 (2:2, 2:1) hosszabbítás után, 5:3 a büntetőpárbajban.

Gólok: 8. ŠVEHLÍK, 25. DOBIÁŠ - 28. Dieter Müller, 90. Hölzenbein, 35.000 néző. Játékvezető: Gonella (olasz).

1980. június 22. Róma:

Németország - Belgium 2:1 (1:0)

Gólok: 10. és 89. Hrubesch - 72. Vandereycken (11-es), 47.800 néző. K: Rainea (román).

1984. június 27. Párizs:

Franciaország - Spanyolország 2:0 (0:0).

Gólok: 57. Platini, 90. Bellone, 47.368 néző. Bíró: Vojtech CHRISTOV (Csehszlovákia).

1988. június 25., München:

Hollandia - Szovjetunió 2:0 (1:0)

Gólok: 33. Gullit, 54. Van Basten, 74.000 néző. Bíró: M: Vautrot (Fr.).

1992. június 26. Göteborg:

Németország - Dánia 2:0 (1:0)

Gólok: 19. Jensen, 79. Vilfort, 37.800 néző. Bíró: M: Galler (Svájc).

1996. június 30. London:

Németország - Csehország 2:1 (1:1, 0:0) hosszabbítás után az aranygóllal.

Gólok: 73. és 95. Bierhoff - 59. Berger (11-es), 76.000 néző. Játékvezető: Pairetto (olasz).

2000. július 2. Rotterdam:

Franciaország - Olaszország 2:1 (1:1, 0:0) hosszabbítás után az aranygóllal.

Gólok: 90.+4 Wiltord, 103. Trezeguet - 55. Delvecchio, 49.000 néző. Játékvezető: Frisk (svéd).

2004. július 4. Lisszabon:

Görögország - Portugália 1:0 (0:0)

Gólok: 57. Charisteas, 62.865 néző. Bíró: M: Merk (német).

2008. június 29., Bécs:

Spanyolország - Németország 1:0 (1:0)

Gólok: 33. Torres, 51.400 néző. játékvezető: Rosetti (olasz).

2012. július 1. Kijev:

Spanyolország - Olaszország 4:0 (2:0).

Gólok: 14. Silva, 41. Alba, 84. Torres, 88. Mata, 64.000 néző. Bíró: Proenca (port.)

2016. július 10. Saint-Denis:

Portugália - Franciaország 1:0 (0:0) hosszabbítás után.

Gól: 109. Eder, 75.868 néző. Játékvezető: Clattenburg (angol).

2021. július 11. London:

Olaszország - Anglia 1:1 (1:1, 0:1) hosszabbítás után, 3:2 a büntetőpárbajban.

Gólok: 67. Bonucci - 2. Shaw, 67.173 néző. Bíró: Kuipers (hol.).

2024. július 14. Berlin:

Gólok: 47. Williams, 86. Oyarzabal - 73. Palmer. Bíró: Letexier (fr.), 71.000 néző.